سیستم های نظارت بر دما

داروخانه، بیمارستان، گلخانه، انبار های مواد غذایی، آزمایشگاه و… از جمله مکان هایی هستند که باید دمای محیطشان به یک نقطه ثابت برسند. حفظ دمای آزمایشگاه ها عملا کار آسانی نیست و اندازه گیری دما به شیوه های سنتی هم درست و صحیح نیست، پس راه حل چیست؟ چطور باید  دمای یک محیط حساس مانند آزمایشگاه را به شکل دقیق اندازه گیری کرد؟ جواب این سوال در این مطلب است. در این سری از مقالات علمی سنکو ایران قصد داریم به سیستم های نظارت بر دما به طور کامل بپردازیم، همراه ما باشید تا یکی از بهترین سیستم های ایرانی و با کیفیت را به شما معرفی کنیم.

راهنمای نظارت بر دمای آزمایشگاه

دستیابی و حفظ دمای مناسب در آزمایشگاه آن طور هم که بنظر میرسد آسان نیست. سیستم های نظارت بر دما از راه دور، سال گذشته در جریان انتشار واکسن Covid_19 خبر ساز شد. واکسن Pfizer به دمای سرد خانه (۷۰-) درجه سانتی گراد نیاز دارد اما شما باید واکسن Moderna را در دمای (۲۰-) درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

هنگام تولید، حمل و ذخیره محصولات آزمایشگاهی، نگرانی های لجستیکی زیادی وجود دارد. نظارت بر دمای آزمایشگاه بخشی مهم است اما تنها یکی از راه های کمک به حفظ محیط است. داشتن محیطی تمیز و خنک اهمیت بالایی برای آزمایشگاه و (clean room) اتاق تمیز دارد . فرقی ندارد شما روی چه چیزی کار میکنید  دما تاثیر بسزایی در نتایج آزمایشات دارد.

نظارت بر دمای آزمایشگاه بخشی مهم است اما تنها یکی از راه های کمک به حفظ محیط است.

نقطه تنظیم چیست؟

دمای تعیین شده ای برای هر آزمایش وجود دارد  که بهترین کنترل را برای  سیستم های آزمایشگاهی، نتایج آزمایش و طول عمر محصول ایجاد میکند. قبل از سال ۱۹۷۰ سیستم های کنترل محیطی به طور کلی شامل یک نقطه تنظیم استاتیک بودند که اکثرا در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد بود . در نتیجه برای تنظیم دما به فرآیند مکانیکی یا دستی وابسته بود.

سیستم های نظارت بر دما

در پایان دهه ۱۹۷۰، مهندسان و محققان به طور یکسان متوجه شدند که مدیریت دما به صورت دستی کافی نیست. در این زمان، سیستمهای تجهیزات مبتنی بر رایانه در آزمایشگاههای سراسر آمریکا شروع به ظهور کردند. سیستم های نظارت بر حرارت مبتنی بر رایانه، در ثابت نگه داشتن دمای آزمایشگاه قابل اطمینان تر شدند.

سیستم های تجهیزات مبتنی بر کامپیوتر، دقت بالاتری را ارائه می دهند. دقت در همه چیز، از نظارت بر دما در آزمایشگاه گرفته تا اندازه گیری CO2 بود. در نتیجه، محققان به ضرورت حیاتی بودن حفظ دمای آزمایشگاه، در سطوح از پیش تعیین شده پی بردند. ترکیبی از جمع آوری داده های دیجیتالی و فناوری رایانه ای، ما را وارد دوران مدرن کرد. عصر مدرن دوره ای است که در آن از سیستم نظارت بر دمای آزمایشگاهی به صورت مدوام استفاده می شود.

نظارت بر دمای داروخانه

در دنیای امروز، سیستم های کنترل دمای آزمایشگاهی نیاز به اتوماسیون دارند. اتوماسیون برای پارامترهای عملکرد معیارهای زیر تنظیم شده است :

  •  درجه حرارت
  • رطوبت
  • سطوح CO2
  • درهای باز/ بسته
  •  فشار و موارد دیگر

در داروخانه، این امر در مورد محصولات بیوتکنولوژی مانند داروها یا واکسن ها هرگز واضح و دقیق نیست. نظارت بر دما در آزمایشگاه نیاز به نظارت مداوم دارد، چه از راه دور باشد و چه در محل. همچنین داشتن سیستم های خودکار که در صورت نیاز می توانند به صورت دستی لغو شوند، نیاز است.

سیستم های کنترل دمای آزمایشگاهی نیاز به اتوماسیون دارند.

پیشنهاد ویژه

با مطالعه مطلب فوق دریافتیم که ثبات دما در آزمایشگاه ها به دلیل نگه داری مواد حساس و انحام اعمال حساس و خاص بسیار مهم است. به همین دلیل داشتن یک دستگاه بسیار دقیق و کارا در چنین محل هایی ضروری است. پیشنهاد ویژه ما به شما دیتالاگر است. دیتالاگر دما با اندازه گیری دقیق دمای محیط این امکان را به شما می دهد تا با خیال راحت کار خود را به صورت روتین و روزانه بدون در نظر داشتن دمای محیط انجام دهید. اما در هنگام خرید دیتالاگر به این نکته توجه نمایید که امروزه دیتالاگر ایرانی جایگزین دیتالاگر خارجی شده و در رقابت با نمونه های خارجی است. دیتالاگر های تولید شده توسط شرکت سنکو ایران از جمله دیتالاگر های با کیفیتی است که با قیمتی نازل به بازار عرضه می شوند.

شرکت سنکو ایران به شکل کاملا حرفه ای و کاربردی برای هر کسب و کاری بنا به محیط کاری و به شکل تخصصی دیتالاگر تولید می کند. کافی است با مشاورین فنی سنکو در ارتباط باشید تا برای شما بهترین دیتالاگر را بر اساس حرفه کاری شما طراحی و تولید کنند. شماره تماس: ۰۲۱۹۱۰۳۰۵۱۶۰۹۰۳۲۵۶۸۰۳۷

پست قبلی

نظارت بر دما و رطوبت نسبی در صنایع دارویی

پست بعدی

آموزش کار با لاجیک آنالایزر (Logic Analyzer)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید