نظارت بر دمای واکسن به کمک دیتالاگر دما

نظارت بر دمای واکسن هنگام نگهداری از هرگونه واکسن بسیار مهم است. نگهداری مناسب از واکسن، تاثیرگذاری نهایی آن را تضمین می کند. اینطور فکر کنید هیچکس واکسنی نمی خواهد که از اثرگذاری کامل برخوردار نباشد. COVID_19 در دنیا بیداد می کند، در حال حاضر بیش ازهر زمان دیگری مهم است که مطمئن شویم همه واکسن ها در دمای مناسب خود هستند. در این سری از مقالات سنکو ایران قصد داریم بیشتر با نحوه نظارت بر دمای واکسن به کمک دیتالاگر دما و رطوبت آنلاین آشنا شویم. همراه ما باشید.

پایش دمای واکسن و نقشه برداری دمای دارویی

برای شرکت های دارویی انجام نقشه دما برای کاهش درآمد از دست رفته بسیار مهم است. این امر همچنین از فروش هرگونه داروی بی اثر جلوگیری می کند. واکسن های مختلف باید در دماهای مختلف باشند تا بتوانند به طور موثر کار کنند. این دما میتواند از ۶۸ تا ۷۷ درجه فارنهایت متغیر باشد. اگر هر محصول واکسنی بیش از حد گرم یا خیلی سرد شود میتواند خواص شیمیایی اش را از دست بدهد. به همین دلیل نقشه برداری دما توسط ترموگراف یا همان دیتالاگر دما، بسیار مهم است.

USP مسئول تنظیم استاندارد های دما برای داروها، در ایالات متحده است. براساس USP، طیف وسیعی از درجه حرارت ها در دسته سردخانه ها وجود دارد. دمای اتاق باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتیگراد و محل نگهداری سرد بین ۸ تا ۱۵درجه سانتیگراد متغیر باشد.

محل نگهداری در یخچال باید بین ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد و قسمت فریزر بین ۱۰ تا ۲۵- درجه سانتیگراد باشد. USP همچنین مسئول برچسب زدن محصولاتی است که باید در جای خشک و خنک یا در مکانی تاریک و دور از نور قرار گیرند. همه شرکت های داروسازی باید نقشه دما را به طور مداوم توسط عوامل مستقل تکمیل کنند.

ارائه بهترین راهکار برای مانیتورینگ دما

در سنکو به‌روزترین مدل‌های ترموگراف و دیتالاگر دما را به شما ارائه می‌کنیم.

توصیه های نظارت بر دمای واکسن

بهترین راه برای نظارت بر دمای واکسن، استفاده از انواع دیتالاگر دما یا دستگاه مانیتورینگ دما است. همه واحدهای ذخیره سازی واکسن باید این دستگاه ها را داشته باشند. سرمایه گذاری روی این دستگاه ها ضروری است زیرا به دلیل دمای نگهداری نادرست، جایگزینی واکسن های منقضی شده مقرون به صرفه تر خواهد بود بود.

پیشنهاد میکنیم بخوانید: نظارت بر دما و رطوبت نسبی در صنایع دارویی 

CDC پیشنهاد میکند که همه امکانات نگهداری باید دارای نوع خاصی از ترموگراف باشند. این ترموگراف در واقع یک دیتالاگر دما دیجیتال است. دستگاه ثبت اطلاعات دیجیتال، دقیق ترین نتایج دما را در واحد ذخیره سازی ارائه میدهد. داده های دمای دیتالاگر دما دیجیتال در وبسایت رایانه یا نرم افزار خاصی قابل بارگیری است. هر شرکت دارویی باید تمام سوابق داده را حداقل به مدت ۳سال نگه دارد.

دیتالاگر دما و رطوبت باید در تمام واحدهای ذخیره سازی و واحدهای حمل و نقل وجود داشته باشد. در صورت خرابی هر یک از دستگاه ها همیشه باید پشتیبان دیتالاگر دما وجود داشته باشد.

با بررسی ویژگی های اصلی که یک دیتالاگر دما (ترموگراف) دارد، میتوان متوجه شد که آیا برای نظارت بر دمای دارو ها  و واکسن مناسب است یا خیر. این ویژگی ها شامل یک سنسور دقیق جداشونده، زنگ هشدار برای دمای خارج از محدوده، باتری داخلی ، امکا گزارش دهی دوره ای و گواهی تست کالیبراسیون است.

برنامه های نگهداری و جابجایی واکسن ها

همه شرکت های دارویی باید یک برنامه اضطراری در مورد نحوه نگهداری و ذخیره واکسن ها ایجاد کنند. به این ترتیب کارکنان قادر خواهند بود در شرایط اضطراری سریع عمل کنند. این طرح باید در هر لحظه در دسترس همه کارکنان باشد و باید محل ذخیره سازی پشتیبان واکسن ها را مشخص کند.

این مکان های پشتیبان ممکن است شامل بیمارستان یا داروخانه محلی باشد. اگر واکسن ها در شرایط اظطراری نیاز به جابجایی دارند، باید امکانات بسته های سرد و کولر اضافی موجود باشند. کامیونی که دارای یخچال باشد نیز بسیار مناسب است. یک نسخه از دستورالعمل های انتقال واکسن باید همیشه برای همه کارکنان در دسترس باشد. هرگز قبل از تماس با برنامه واکسیناسیون محلی هیچ واکسنی را دور نریزید. همیشه ابتدا دستورالعمل های برنامه ایمن سازی را دنبال کنید.

هماهنگ کننده واکسن یک شخصیت کلیدی برای هر مرکز است زیرا اطمینان حاصل می شود که واکسن ها به درستی نگهداری میشوند. اگر شخص اصلی حضور ندارد همیشه باید حداقل یک هماهنگ کننده پشتبان اضافی وجود داشته باشد.

ثبت دمای محموله های واکسن در طی فرایند حمل بسیار مهم است. ممکن است هنگام انتقال دارو ها یخچال از ار بیفتد یا به هر دلیل دیگری دمای بسته از محدوده مجاز خارج شود . در چنین مواردی بهترین راه، استفاده از دیتالاگر دما سیم کارتی است که به محض خروج دما از محدوده مجاز، شروع به ارسال پیامک هشدار به مسئولین حمل و نقل خواهد کرد.

 

شرکت سنکو ایران، محصولات مختلفی برای پایش و ثبت دما مانند ترموگراف یخچال، دیتالاگر دما و رطوبت سیم کارتی ، دیتالاگر دما آنلاین و … ارائه میکند.

برای آشنایی بیشتر با این محصولات و دریافت مشاوره، با مشاورین فروش ما در ارتباط باشید.

شماره تماس: ۰۲۱۹۱۰۳۰۵۱۶۰۹۰۳۲۵۶۸۰۳۷

پست قبلی

دیتالاگر خون

پست بعدی

سنسور دمای PT100 چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید