کالیبراسیون دما، تفاوت ترموکوپل با دماسنج مقاومتی

در کالیبراسیون دما، دماسنج های مرجع از نظر دقت و تکرارپذیری و در نتیجه پایداری طولانی مدت تقاضاهای بالایی دارند. بنابراین RTD ها (ردیاب های دمای مقاومت) _در اینجا به طور خاص دماسنج های مقاومت پلاتین _ و ترموکوپل ها در آزمایشگاه ها استفاده می شوند. اگرچه آنها عملکرد مشابهی دارند اما از بسیاری از جهات نمیتوانند شبیه باشند. در این سری از مقالات سنکو ایران به توضیح کالیبراسیون دما و تفاوت بین دماسنج های ترموکوپل و RTD میپردازیم. همراه ما باشید.

عوامل کلیدی در انتخاب یک ابزار برای اندازه گیری دما یا کالیبراسیون

هنگام انتخاب یک ابزار برای اندازه گیری دما یا کالیبراسیون، عوامل کلیدی زیر باید در نظر گرفته شوند:

  • دقت
  • ثبات طولانی مدت
  • محدوده دما
  • شرایط محیطی

عملکرد و زمینه های کاربرد دماسنج مقاومتی

در یک دماسنج مقاومتی (RTD)، مقاومت از طریق یک رسانای الکتریکی اندازه‌گیری می‌شود که به موجب آن یک رابطه کاملاً مشخص بین مقاومت و دما وجود دارد که می‌تواند در یک منحنی مشخصه نمایش داده شود.

در فناوری کالیبراسیون، مقاومت‌های اندازه‌گیری سیم پیچی که از پلاتین ساخته شده‌اند به عنوان مرجع (PRT) استفاده می‌شوند، زیرا این مقاومت‌ها دارای محدوده دمایی بالا، پایداری طولانی مدت و بالاترین دقت هستند.

سیم را می توان به دور یک هسته سرامیکی یا شیشه ای پیچید. رایج ترین PRT یک Pt100 است. این یک دماسنج مقاومتی پلاتین است که دقیقاً ۱۰۰ اهم مقاومت الکتریکی در صفر درجه سانتیگراد دارد. سایر PRT ها، اگرچه کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، Pt25 و Pt1000 هستند که به ترتیب دارای مقاومت ۲۵ اهم و ۱۰۰۰ اهم در صفر درجه سانتیگراد هستند.

عملکرد و زمینه های کاربرد ترموکوپل

ترموکوپل ها از روش های متفاوتی برای تعیین دما استفاده می کنند. ترموکوپل از دو سیمِ ساخته شده از فلزات مختلف، مانند نیکل، مس یا آهن تشکیل شده است. دما در نقطه اندازه گیری باعث می شود بارهای سیم ها در جهات متفاوت جابجا شوند و در نتیجه یک ولتاژ الکتریکی قابل اندازه گیری ایجاد می شود. در اینجا نیز یک وابستگی تعریف شده بین دما و ولتاژ الکتریکی وجود دارد، به همین دلیل است که می توان دما را در نقطه اندازه گیری تعیین کرد.

اگرچه ترموکوپل ها معمولاً دقت و پایداری کمتری نسبت به RTD ها دارند، اما محدوده دمایی وسیع تری دارند. ترموکوپل ها می توانند دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد و ۲۵۰۰ درجه سانتی گراد را اندازه گیری کنند. بسته به مواد مورد استفاده، ترموکوپل ها برای محدوده های خاصی کالیبره می شوند. برخی از رایج‌ترین انواع آن‌ها J، K، T و E هستند که ترموکوپل‌های «فلز پایه» در نظر گرفته می‌شوند. ترموکوپل های ساخته شده از “فلزات نجیب” مانند R، S و B، از طرف دیگر، کمتر رایج هستند و عمدتاً در کاربردهای با دمای بالا استفاده می شوند.

در نهایت

طبق توضیحات فوق ترموکوپل ها مناسب برای مصارف آزمایشگاهی هستند پس باید از دقت بالایی برخوردار باشند. پیشنهاد ما به شما دیتالاگر ترموکوپل سنکو ایران است. دیتالاگر ترموکوپل از جمله دستگاه هایی است که با توجه به کیفیت فوق العاده اش حداقل قیمت را دارد، علاوه بر قیمت نازل این محصول خدمات پس از فروش هم از دیگر ویژگی های آن است. در شرکت سنکو ایران نه تنها این محصول بلکه تمامی محصولات تولید شده از کیفیت بالا برخوردار بوده و خدمات پس از فروش دارند.

شرکت سنکو ایران به شکل کاملا حرفه ای و کاربردی برای هر کسب و کاری بنا به محیط کاری و به شکل تخصصی دیتالاگر تولید می کند. کافی است با مشاورین فنی سنکو در ارتباط باشید تا برای شما بهترین دیتالاگر را بر اساس حرفه کاری شما طراحی و تولید کنند. شماره تماس: ۰۲۱۹۱۰۳۰۵۱۶۰۹۰۳۲۵۶۸۰۳۷

پست قبلی

اهمیت سنسور دما و رطوبت

پست بعدی

دیتالاگر دما و رطوبت: ابزاری برای نظارت دقیق بر محیط‌های حساس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید